Młode ziemniaki

Młode ziemniaki

Młode ziemniaki, które pojawiają się w sklepie od początku maja są oznaką zbliżającego się lata. Obiad składający się z młodych ziemniaków z koperkiem, jajkiem sadzonym i kalafiorem to klasyka – i to bardzo zdrowa. Warto przekonać się do ziemniaków, ponieważ są cennym elementem naszej diety.

  • ziemniaki są niskokaloryczne – maja około 80 kcal w 100 g (100 g ważą 2 młode ziemniaczki), dla porównania pół woreczka ryżu pełnoziarnistego (50 g) ma około 170 kcal. Ziemniaki dostarczają głównie węglowodanów złożonych, przede wszystkim w postaci skrobi oraz błonnika pokarmowego (około 1,5 g na 100 g produktu), są także źródłem białka roślinnego (około 2 g na 100 g produktu). Błonnik pokarmowy sprzyja zachowaniu prawidłowej perystaltyki jelit oraz wpływa pozytywnie na mikroflorę przewodu pokarmowego.
  • skrobia obecna w ziemniakach jest cukrem, który łatwo i szybko ulega strawieniu, dostarczając nam dużej dawki energii, którą odżywia się nasz mózg, mięśnie i nerki. Duża ilość produktów skrobiowych w diecie nie będzie korzystna dla osób z cukrzycą, innymi chorobami związanymi z gospodarką węglowodanową, jednak nie oznacza to, że ziemniaki należy całkowicie eliminować – ważna jest ich umiarkowana ilość oraz umiejętne łączenie z produktami będącymi źródłem białka i zdrowych tłuszczów, dzięki temu wzrost glukozy we krwi będzie przebiegał znacznie wolniej.
  • młode ziemniaki dostarczają znacznych ilości witaminy C (która działa profilaktycznie na układ krążenia, wzmacnia tętnice oraz układ odpornościowy), witaminę A (działa ochronnie na narząd wzroku), witaminę B3 - niacynę (obniża stężenie triglicerydów i cholesterolu we krwi, działa ochronnie na nasz mózg) czy witaminę B1 – tiaminę (wykazuje właściwości przeciwutleniające oraz wspomaga układ sercowo-naczyniowy).

Sprawdź naszą aktualną ofertę promocyjną

Zobacz gazetkę

Sprawdź produkty z gwarancją niskiej ceny

Sprawdź szczegóły

Urządzenie do gotowania na parze LAFE

Zachowaj wartości odżywcze ziemniaków!

Kup Teraz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Szczegóły